Pracujesz w placówce medycznej, a może jesteś odpowiedzialny za zakup sprzętu medycznego i zastanawiasz się jakie wyposażenie, urządzenia warto kupić? W poniższym tekście przedstawimy krzesła ewakuacyjne, których nie może zabraknąć wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z osobami o ograniczonej zdolności poruszania się. Zaczynajmy.
Czym są krzesła ewakuacyjne?
Krzesła ewakuacyjne to specjalne urządzenia, które służą do transportu osób niepełnosprawnych, ciężko chorych, kobiet w zagrożonej ciąży lub rannych po schodach, lub wszelkiego rodzaju nierównościach terenu. Są niezastąpione w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba szybko i bezpiecznie ewakuować pacjentów z budynku. Krzesła ewakuacyjne są lekkie i łatwe w obsłudze, dzięki czemu można nimi manewrować nawet w ciasnych i zatłoczonych przestrzeniach.
Czym charakteryzuje się krzesło ewakuacyjne?
Krzesła ewakuacyjne różnią się od zwykłych wózków inwalidzkich tym, że są przystosowane do pokonywania m.in. schodów. Standardowo są wyposażone w specjalne kółka, pasy bezpieczeństwa, uchwyty i oparcia, które zapewniają komfort i stabilność podczas przemieszczania. W zależności od modelu, specyfikacji mogą mieć system hamulcowy lub amortyzatory, które zapobiegają gwałtownym wstrząsom zwiększają bezpieczeństwo przewożonych osób.
Gdzie najczęściej możemy spotkać krzesła transportowe do ewakuacji?
Krzesła transportowe ewakuacyjne są niezbędne w miejscach, gdzie może dojść do sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Spotkamy je głównie w budynkach użyteczności publicznej takich jak: szpitale, przychodnie, domy opieki, hotele, biurowce. Powinny być łatwo dostępne, aby w razie potrzeby można je było odnaleźć i użyć do transportu osoby niepełnosprawnej lub ciężko chorej. Krzesła te są niezastąpione w pracy służb ratowniczych np. w karetkach pogotowia lub straży pożarnej.
Krzesła ręczne i elektryczne krzesła ratunkowe – główna różnica
Krzesła ewakuacyjne ręczne wymagają siły mięśni osoby obsługującej jej np. podczas poruszania się po schodach. Są wprawdzie tańsze i prostsze w konstrukcji niż krzesła elektryczne, ale także mniej komfortowe. Elektryczne krzesła transportowe mają natomiast wbudowany silnik elektryczny, który napędza kółka lub gąsienice. Są one droższe i bardziej skomplikowane w konstrukcji niż krzesła ręczne, ale w istotnym stopniu ułatwiają ich użytkowanie.
Podsumowanie
Jak widać, krzesła transportowe do ewakuacji, choć mogą wydawać się dość proste w konstrukcji, są bardzo istotnym elementem wyposażenia w placówkach medycznych i nie tylko. Są wręcz niezastąpione w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba szybko i bezpiecznie ewakuować osoby mające problemy z samodzielnym poruszaniem się. Krzesła ewakuacyjne dzielimy na wersje na ręczne i elektryczne. Przy zakupie krzeseł ewakuacyjnych należy zwrócić uwagę m.in. na ich wagę, wymiary, rodzaj napędu, jakość kółek lub gąsienic oraz na elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo chorych: pasy, uchwyty, oparcie. Dopiero takie całościowe spojrzenie pozwala ocenić ich funkcjonalność i daje odpowiedź, który model wybrać.